Spor Kategorisi Yazıları

  Foça Çanak Koyunda Bulutlu Bir Sabah – 28 Temmuz 2017

  Foça Çanak Sitesi’nde kaldığımız yaz boyunca çevremizdeki deniz sahilinde ve 500 metreyi geçmeyen dağlarda her sabah gün doğarken yürüyüşler yapıyoruz. Sabah yürüyüşlerini bu kadar erken yapmamızın nedeni Liz’in sıcaktan bunalmaması için. Zira şu sıralarda 10 yaşında olan German Shepherd kırması kızımız(!), güneş yükseldiğinde uzun tüyleriyle çok bunalıyordu. Geçen sene başladığımız tüylerini traş ettirmek çok işe yaradı, ama gene de gün doğarkenki serinlik herkes için çok cezbedici.

  [Yazının tamamı burada]

  İdadik-Bisiklet Hatundere-Foça Turu – 30 Nisan 2017

  IMG_7046Can Uysal rehberliğindeki İdadik-Bisiklet grubunun Hatundere-Foça turuna katılmaya karar verdim. Toplamda 60 km olarak Google-Earth haritasından ölçtüğüm parkurun, Gerenköy kavşağından katılarak ancak yarısını yaptım. Gene de Foça yokuşlarında kendimi deneme imkanım oldu. Bu benim İdadik-Bisiklet’le tırmanma zorlukları olan bir parkurdaki ilk bisiklet etkinliğim.

  Not: İçinde bulunduğum kareleri Ahmet Can Uysal’ın Facebook paylaşımlarından ekledim.

  [Yazının tamamı burada]

  İzmir Kent Ormanı-İnciraltı yürüyüşü – 22 Nisan 2017

  IMG_6804Villakent’li dostlarla Bostanlı’dan feribotla geçtiğimiz Üçkuyular’dan başlayıp İzmir Kent Ormanı ve İnciraltı’na kadar yürüdük. Sahildeki salaş mekanlarda balık menüleri yedikten sonra, ayni rotadan toplamda yaklaşık 10 km mesafe katederek  Uçkuyular Vapur iskelesinde yürüyüşü bitirdik.

  [Yazının tamamı burada]

  BİSİKLETLE İZMİR KUŞ CENNETİ-KAKLIÇ-SASALI-KUŞ CENNETİ TURU – 15 Nisan 2017

  Bu amaçla otomobilimle yola çıkarak sabah Saat 9’da Kuş Cenneti’ne vardım. Bisikletimi bagajdan çıkardım ve grup gelinceye kadar biraz antrenman olsun diye pedal basmaya başladım. Tertemiz bir hava, pırıl pırıl güneşli bir gökyüzü ve çevredeki kuş sesleri içinde çok keyifli bir sürüş oldu. Bu şekilde yol alırken Sasalı mevkiine kolayca ulaşınca, kararımı değiştirerek grubu Kaklıç’ta karşılamaya karar verdim.

  [Yazının tamamı burada]

  İdadik Bisiklet ile İzmir Kuş Cenneti’ne Pedal Bastık – 31 Ekim 2015

  IMG_0382

  İdadik Bisiklet Gurubu’nun Kuş Cenneti programı, genelde iniş çıkış olmayan bir parkur olarak gözüktüğünden, ilk doğa bisiklet etkinliğim için uygun bir seçim olacak diyerekten katılmaya karar verdim. Rehber Ahmet Can Uysal’ın daveti üzerine, bisikletimi buluşma yeri olan Bostanlı Vapur iskelesine Toyota ile getirdim. Bagaj için çıkardığım ön tekeri taktıktan sonra, 8:30 feribotu ile gelen arkadaşlarla buluştum. Rehber ve Serhat’la bisiklet yoluna girdikten sonra, Hüseyin de bize yetişince hep birlikte etkinliğe devam ettik.

  [Yazının tamamı burada]

  Everest’le Foça Çanak’da “DağDeniz Turu” – 18 Eylül 2014

  IMG_1175

  ABD’de yaşayan çocuklarımız Can ve Kamer ile oğlan torunumuz Everest yaz tatili için ziyaretimize geldiler. Foça Çanak Sitesi’ndeki günlerimiz deniz ağırlıklı aktivitelerle geçerken, bu sabah birlikte bir çevre turu yapmaya karar verdik. Kadim Dostum Ayhan Yörük rehberliğinde, sabah erkenden sitemizin yaslandığı tepeyi dolanarak genişçe bir kavis çizdikten sonra sahile inip deniz tarafındaki manzaraları da izliyerek, yaklaşık 6 km yürüdükten sonra eve döndük.

  [Yazının tamamı burada]

  San Francisquito Patikasında Sabah Yürüyüşlerim

  San Francisquito Creek Trail

  Los Angeles Santa Clarita şehrinde  kaldığımız 4 buçuk ay boyunca, Valencia Summer Grove’deki evimizin yakınındaki San Francisquito Creek Trail patikasında, her sabah güneş yükselirken yaklaşık 5 km yürüyorum. Sabah serinliğinde, çoğunlukla evlerin ve ağaçların gölgesinde kalan parkur boyunca, birçoğuyla artık her sabah karşılaştığım, benim gibi nispeten erkenci yürüyüş-koşu ve bisiklet yapanlarla günaydınlaşıyorum.

  [Yazının tamamı burada]

  SUMMER GROVE’DEN DICKS’E – 4 Mayıs 2014

  Dicks90

  Santa Clarita’da haftasonları dağ yürüyüşüne gitmediğimizde, şehirde yayalar ve bisikletliler için düzenlenmiş patikalarda uzun yürüyüşler yapıyorum. Mahalleler arasındaki parklar ve nehir yataklarına parelel olarak yapılmış bu patikalarda çoğu zaman doğada etkinlik yapmış kadar yeşillik ve kuş sesleri içinde spor yapma olanağı var.

  [Yazının tamamı burada]

  San Francisquito Creek Trail Parkuru – 2 Mart 2014

  San Francisquinti Creek Trail image13

  San Francisquito Creek Trail Parkuru, Santa Clarita Summer Grove’deki evimizin dibinde, harika bir spor ortamı. Geniş nehir yatağının her iki tarafında, evlere parelel olarak yapılmış. Zemin asfalt olmasına karşın bir çok noktada toprak paralel yollar da mevcut. Önemli bir kısmında bisiklet için gidiş-geliş 2 şerit ve yürüyüş-koşu için de bir şerit işaretlenmiş. Yol çizgileri, bilgi-uyarı levhaları, köpek ihtiyaç istasyonları çok düzenli yerleştirilmiş. Parkur boyunca bisikletlilerin yayalara, her ikisinin de atlılara yol vermesi gerektiği hatırlatılıyor. Buraya geldiğimizden beri bir buçuk aydır her sabah güneş doğduktan hemen sonra 5 km yürüyüş yapıyorum, daha hiç atlı görmedim. Ancak nehir yatağında da devam eden atlı parkurları ve adım başı bilgi-uyarı levhalarını görebiliyorum.

  [Yazının tamamı burada]

  Salt Lake City’de Şehir Turu – 2 Aralık 2012

  Buranın yerel meteoroloji yayınında güney ve güneybatıdan 45 km/h rüzgar  hızı  ve öğleden sonra sağnak  yağış tahmini yapılınca şehirde bir yürüyüş yapmayı tercih ettik. Evimizin doğusundaki Olympus dağına doğru mevcut ilkokulların panoramik fotoğraflarını çekmek üzere sabah kahvaltısından sonra Ayşen’le yola çıktık. Molasız 5 saat süren yürüyüşümüzün sonuna doğru başlayan yağmurdan fazla ıslanmamak için planladığım son 2 ilkokulu pas geçerek eve yöneldik.

  [Yazının tamamı burada]