Çevre Birimi (5 Nisan 2019)

Çevre Birimi – 5 Nisan 2019

TÜRKİYE’DE:

ARILARA ZARAR VEREN 3 PESTİSİT YASAKLANDI!

2013’ten beri Avrupa Birliği’nde kademe kademe yasaklanma sürecine giren arılar için zararlı üç kimyasal madde(Clothianidin, Imidacloprid, Thiamethoxam) bu yılın başından itibaren tamamen yasaklanmıştı zaten. Nihayet bizde de son yıllarda çarpıcı miktarda gözüken arı kayıpları üzerine yasaklama kararları uygulanması talep edilmeye başlanmıştı. Ve 150 binden fazla insanın imzası, karar alıcılarla yapılan görüşmeler, bilimsel raporlar, videolar, sivil toplum kuruluşları ile atılan ortak adımlar sonunda 19 Aralık günü çok ivedi başlığıyla 81 il müdürlüğüne gönderilen yazıda yasak kararı ilan edildi.

Kararda bu üç kimyasal maddeyi içeren bitki koruma ürünlerine yönelik olarak belirlenen tarihler:

Clothianidin – 7 Ocak 2019’dan sonra ithal yasağı kondu, 8 Şubat 2019’da imalat sonlandırıldı, 31 Temmuz 2019 tarihi itibari ile kullanım bitirilecek.

Imidacloprid – 19 Aralık 2018 itibariyle 17 meyve ve sebzede kullanımı sonlandırıldı, 7 Mart 2019 tarihine kadar diğer uygulamalarda ürünün arılara zarar verdiğine dair uyarı metni eklendi.

Thiamethoxam – 19 Aralık 2018 itibariyle 17 meyve ve sebzede kullanımı sonlandırıldı, 7 Mart 2019 tarihine kadar diğer uygulamalarda ürünün arılara zarar verdiğine dair uyarı metni eklendi.

DÜNYA’DA:

ÇOCUKTAN DUY HAKİKATİ!

 “ Polonya’daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Görüşmeleri’ndeyim. Pazarlıkların ikinci haftasındayız ve şu an itibarıyla iklim eylemliliğine dair bir taahhüt yok. Bilim, açıkça, gezegenin ısınmasını 1,5 derecede tutmak istiyorsak hemen şimdi harekete geçmemiz gerektiğini söylüyor. Her kimsen, her neredeysen, sana ihtiyacımız var. “


15 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg, bu cümleleri ile insanlığın karşılaştığı en büyük sorundan dem vuruyor. Greta bu umursamazlık sonumuz olmasın diye bugünlerde Dünyada ciddi, asık suratlı, takım elbiseli yetişkinlerin uyuşukluğunu sarsan bir akımın doğmasına vesile oldu: İklim Grevi.


İsveç’te 16 yaşına kadar okula gitmek zorunda olduğu halde Greta, bir sivil itaatsizlik örneği göstererek Eylül ayından itibaren her cuma okul yerine İsveç parlementosuna gitmeyi ve sırtını parlemento duvarına yaslayıp oturmayı yeğledi. Üzerinde “İklim İçin Okul Grevi” yazan dövizi ile ülkesinin iklim değişiklikleri ile mücadele politikasını yetersiz bulduğunu ifade ediyordu.


Greta’nın çıkışı bir çok ülkede karşılık buldu, grev Eylül ve Ekim ayları boyunca büyük eylemleri canlandırdı.
Polonya’nın Katoviçe şehrinde düzenlenen COP24’ün davetlilerinden biri de Greta idi. Greta oraya, günümüzün değişim yaratma gücünü elinde bulunduranların unuttuklarını, eğmeden bükmeden anlatmaya gelmişti:


“ Karşımızdaki belayı olduğu gibi anlatacak kadar olgun değilsiniz, bu yükü bile biz çocuklara bırakıyorsunuz. Siz, siyaseten mümkün olana değil de yapılması gerekene odaklanmadıkça, umut yok. Bir krizi, ona kriz olarak yaklaşmadan çözemeyiz. Fosil yakıtları yerin altında bırakmalı, hakkaniyete odaklanmalıyız. Ve eğer sistem içinde çözüm bulmak imkansızsa, belki de sistemin kendisini değiştirmeliyiz. Buraya Dünya liderlerine yalvarmaya gelmedik. Buraya geldik, ki hoşunuza gitsin ya da gitmesin, değişimin başladığını, gerçek gücün halkta olduğunu söyleyelim.”Top of Form

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir