ORMANA AĞAÇ DİKMELİ MİYİZ? – 22 Ağustos 2019

TEMA Vakfı’nın kurucusu Sayın Hayrettin Karaca’nın bir konuşmasını hatırladım. Demişti ki: Ormana ağaç dikmeyin! İlle de ağaç dikecekseniz, düzlükteki tarlalara dikin. Ormandaki güçlü ağaç fideleri yangından sonra dahi, ormanı güçlendirir tekrar. Yeter ki ormana dokunmayın!

Bu sözler üzerine, kendi adıma söylüyorum, şaşkınlığımı hatırlıyorum. Hatta suçluluk duydum. Zira o zamanlar İDADİK Yönetim Kurulu Başkanı idim ve Hayrettin Karaca’ya “Ağacı Ormanı Seven Başkanımız” diye tanıştırılmıştım. İdadik olarak her yıl biraz daha büyütmeye çalıştığımız bir hatıra ormanı yaptığımızdan bahsederek, tebrikleri kabul etmeye hazırlanıyordum!

Bu diyaloğun geçtiği anımı kısaca özetliyeyim. Sanıyorum 1996-97 yıllarıydı. İdadik Ormanı’nı büyütmeye devam ettiğımız yıllardı. Kulübümüz içinde çok etkin çalışan TEMA Üyesi arkadaşlarımız da bizlere bu konuda çok yardımcı oluyorlardı. Orman ağaçlarını tanımak için TEMA’nın Yalova’daki Karaca Arboretumu’nu ziyaret etmeyi planlamıştık. O gün arboretumu gezdiren TEMA Elemanı arkadaşlarımız, günün sürprizi olarak, TEMA Başkanı Hayrettin Karaca’nın akşam bizlerle olacağını söyledi.

Hayrettin Karaca ile tanışmak için akşamı heyecanla bekledim. Sonra, yazımın başındaki muhabbeti yaşadık; arkadaşlarım orman ağaçlandırma hususundaki duyarlılığımı ve katkılarımı anlatarak beni tanıştırırken, “Ağaç Dede”den azarı yedim!

O zamandan beri hep kafamı meşgul etmiştir bu, Ormana Ağaç Dikmeme Hususu. Çünkü Yaşlı Çınar diyor ki: Sizin dikeceğiniz fidanların kökleri kısadır. Oysa doğal fidanların kökleri çok uzundur ve büyüyünce görkemli ağaçlar olurlar. Sizin dikeceğiniz fidanlardan ancak cüce ormanlar olur ve doğal fidanları yokedersiniz çok yazık olur!

Şimdilerde İzmir yangınlarından sonra ormanlara ağaç dikmek için çok büyük çağrılar yapılırken, Hayrettin Karaca’nın bu sözleri geldi aklıma.

Yorum Yapın

Mesajınız

 harf daha yazabilirsiniz.