PETKİMTREK GAGATAŞ ETKİNLİĞİ (11 Ekim 2020)

Dünyayı ve ülkemizi etkileyen virüs salgını nedeniyle doğa sporları etkinliklerimizi nasıl devam ettireceğiz diye kafamızda oluşan sorulara bir yanıt bulmaya çalışırken, toplu ulaşım araçlarını kullanmadan özel araçlarla etkinlik noktasına ulaşabileceğimizi öneren bir yazı yazmıştım. Böylece sosyal mesafeye dikkat edip, herkes bireysel önlemlerini sürdürerek etkinlik yapabilir diye umuyordum. Başka bir öneri bildiren olmayınca bir örnek yaşayalım diye, Yeni Sezon Açılışı için Foça Çanak Koyu’ndaki Gagataş Tepesi’ne yürüyüş düzenleyebileceğimi teklif ettim. Bu çağrıma olumlu yanıt veren Grubumuzun Lideri Mehmet Tural duyuru yaptı ve katılan arkadaşlarla bugün birlikte yeni sezonu açtık.

Atalay, Servet, Orhan, Süha, Mehmet Ali mazeretleri nedeniyle katılamayacaklarını bildirdiler. Ayni şekilde Mehmet, Demirhan, Ali, Ömer, Gökhan da Yeni Sezon Açılış Etkinliği için güzel temennilerde bulundular.

İzmir’den Recai ve Erbil, Aliağa’dan Ferda ve Çetin, YeniFoça‘dan Soner katılacaklarını bildirirken, yaz boyunca bir haber alamadığımız PetkimTrek “Bilge Rehberimiz” Zafer Gürhan sürpriz yaparak Şakran’dan gelip etkinliğe katıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı CCBF94A8-52D6-41DE-A6CF-0F5AD0AC26BB.jpeg

Çanak Sitesi’nde Saat 9:00’da buluştuğumuz arkadaşlara program önerisi yaptım: Deniz tarafındaki patikalarda yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüş ve arkasından 10 kilometrelik Gagataş Tepesi Etkinliği’ni birlikte yapmak. Eğer talep edilirse etkinliği uzatabilecek parkurlar ilave edebileceğimi söylememe karşın, dönüşte denize girme isteği olduğundan bu kadarla yetinmeye karar verdik.

Fotaş’ta ikamet eden Çanak Koyu Sabah Yürüyüşçüsü Arkadaşım Mehmet Uyaroğlu da bizimle beraber oldu bu sabah. Yaklaşık saat 9:30 gibi Çanak Sitesi içinden KlasikTur’u başlattım. Hava açık ve denizden gelen tatlı bir esinti var. Tam deniz kenarında yürüyoruz ve minik koylardan geçerken denizin berraklığını ifade ediyoruz. Bir ara şaka yaptım, isterseniz etkinliği bırakıp şurada denize girelim diye!

İlk defa gelen arkadaşlara KlasikTur boyunca her noktayı anlatmaya çalıştım. Sonrasında dağ tarafına geçişte Mehmet’in önerisi ve rehberliği ile, yoldan yürüyüp irtifa kaybetmeden, biraz kestirme olarak araziden geçip Gagataş’a yöneldik.

Çanak Sitesi’ne girip üstten çıktık. Devamında Yetmişlik Beli, Eminağa Evleri ve YalnızAğaç Beli’nde kısa bir mola verdik. Sonra YeniFoça’ya kadar giden toprak yola ulaşınca sağa dönerek Gagataş tarafından yükselmeye devam ettik.

Başlangıçtan 3,5 saat sonra, Wikiloc kayıtlarıma göre KlasikTur ile birlikte toplam 10km yürüyerek, zirveye ulaştık. Kimimiz Gagataş’a çıktı, kimimiz yemek çıkınlarını açtı. Bir saat kadar mola keyfi yaptık.

Saat 14 gibi toprak yoldan inişe geçtik. Oldukça hızlı bir tempo ile vadi tabanına kadar inip, sonrasında son bir kısa tırmanışla Saat 15:15 gibi yukarıdan Çanak Sitesi ulaştık. Tam burada telefonumun şarjı bittiğinden, önceki etkinlik kayıtlarını inceleyince 0,58 km eklemem gerekti. Sonuçta toplam yaklaşık 6.5 saat süren, 14 km’lik sezon başlangıcı için iyi bir etkinlik oldu.

Yürüyüş etkinliğini bitirdikten sonra arkadaşlarımla tek tek vedalaşarak, yüzmeyi planlayanlarla deniz kenarında buluşmayı kararlaştırdık. Kendi hesabıma Burun’a uzun bir yüzme gerçekleştirip, tüm yorgunluğumu, Çanak Koyu’nun halen bu zamanlara göre oldukça ılık sularına bıraktım. Dönüşte otoparkı kontrol ettiğimde, tüm arkadaşlarımın siteden ayrıldıklarını görünce ben de evime yöneldim.

Bu etkinlikte çektiğim fotoğraflardan ve arkadaşlarımın medyada paylaşılan fotoğraflarından seçtiklerimle hazırladığım albümü aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.  

Not: Aşağıdaki fotoğrafları herhangi birine tıklayıp, açılan penceredeki veya klavyeniz üzerindeki ok işaretleri yönünde izleyebilirsiniz.

PETKİMTREK GAGATAŞ ETKİNLİĞİ (11 Ekim 2020)” hakkında 1 yorum

 1. KONU İLE İLGİLİ OLARAK PETKİMTREK WHATSAPP GRUBUNDAKİ PAYLAŞIMLAR:
  15 AĞUSTOS 2020 TARİHİNDE PAYLAŞTIĞIM YAZIM:
  ” Merhaba
  Mehmet Tural Arkadaşımızın yeni sezona 4 Ekim’de başlayacağımız müjdesi çok güzel oldu. Zaten kendimi kondisyon olarak da hazır hissediyorum, zira bütün yaz hersabah gün doğarken birkaç arkadaşla 6-8 km’lik yürüyüşler yapıyoruz. Ancak diğer taraftan Salgın halen devam ettiği için yürüyüş programlarını nasıl yapacağımızı da merak ediyorum.
  Sizler de koronavirüs olaylarının ülkemizde insanlar ve yönetim tarafından ne kadar ciddiye alındığını biliyorsunuz. Tam burada, dün yaptığımız bir telefon konuşmasından öğrendiğimiz bir kötü haberi yazmak istiyorum. Küçük gelinimden akrabamız olan Beyin Cerrahi Vehbi Gülmen, Kasım’da birlikte yapmayı planladığımız Kıbrıs Turu’nun iptalini duyururken, ‘zaten Önümüzdeki Kasım büyük bir salgın dalgası yaşayacağımızı bekliyoruz’ dedi.
  Şimdiii, biz ne yapabiliriz? Tabi ki dağa doğaya çıkınca mesafeli yürüyerek etkinlik yapabiliriz. Ancak başlangıç noktasına toplu ulaşımı kullanmadan ulaşmak gerek. Bunu ancak özel araçlarınızla yapabiliriz. Bu durumda da ayni noktada etkinliği bitirmek gerekecek. Yani translardan vazgeçip ya ayni rotadan döneceğiz, ya da bir daire çizeceğiz. Buna elverişli rotalar bulabileceğimizden şüphem yok. Ancak toplu ulaşımı kullanma seçeneğinde kalırsak en başta Ayşen’i ikna edebileceğimden büyük şüphem var!
  Bu konuda yaptığım önerimi değerlendirmenizi istiyorum. Ayrıca başka önerileri de duymak istediğimden şüpheniz olmasın.
  Selam ve sevgilerimle iyi günler dilerim.”
  AYNİ TARİHTE MEHMET ALİ KASALI YANITLAMIŞ:
  “Katılıyorum. Mutlaka başlamalıyız. Ama tedbiri de almalıyız. Bunun için bugünden önerileri ortaya koyup en doğru yöntemi bulmalıyız. Teşekkürler Şinasi bey.”
  16 AĞUSTOS 2020 TARİHİNDE AYNI KONUYLA İLGİLİ OLARAK MEHMET TURAL PAYLAŞMIŞ:
  “Sn.Şinasi Yüksel ve M.Ali Kasalı arkadaşlarımızın hassasiyetleri çok güzel, bu dağcı grubun zor zamanlarda çözüm üretmek yapısında var,gerek doğa, gerek kentsel, grubun çoğunluğu ile ikili temasım var,onlardan gelen bir esenti plan paylaştım, güncel çözüm buluruz, sağlıcakla.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir