İDADİK YAZILARIM VE ANILAR – 1

1994 yılının yaz aylarında bir gün, o sıralarda haftasonları İzmir çevresindeki dağlarda birlikte doğa yürüyüşleri yaptığımız 9 Eylül Doğaseverler Grubu Lideri Kani Çelikel aradı beni. İzmirli dağcılar Türk Ordusu’nun 26 Ağustos 1922 tarihinde Afyon Kocatepe’den başlayıp, 9 Eylül’de Yunanı denize döktüğü İzmir’de sona eren Büyük Taarruz’un yapıldığı rotalardan yürüyeceklermiş. Zafer Yürüyüşü olarak adlandırılan etkinliğe İzmir’deki belli başlı dağcılık grupları davet edilmiş. Kani Çelikel 9 Eylül Doğaseverler Grubu ekibine katılmamı istiyordu. Bu çok ilginç bir davetti, ancak görev yaptığım Petkim’den o kadar uzun süre izin alamazdım. Zira yıllık izinler yılbaşlarında tesbit ediliyordu. Buna karşılık aylık bir gün olarak hakettiğimiz idari izini kullanarak haftasonu tatili ile birlikte 3 gün yürüyebileceğimi söyledim Kani Çelikel’e.

İlk defa düzenlenecek bu etkinlikte dağcılara İdadik Rehberi Cemal Ergun Eruç liderlik yapacakmış. Hem tanışma, hem de ayrıntıları görüşmek için bir toplantı yapmıştık. Neticede Zafer Yürüyüşü’e katılacak yürüyüşçülerin listesi şöyle belirlenmişti:

İDADİK: Cemal Ergun Eruç, Gökhan Elmaslı

SÜMERSPOR/DEMİRSPOR: Kadriye ve Koray Büyükburç, Yılmaz Çil, Abdurrahman Yarar

9EYLÜL DOĞASEVERLER: Kani Çelikel, Ali Baran, Vahyettin Gülyüz, Adnan Gönüllüleroğlu, Şadiye ve Halil Koyu, Ülker Bilir, Erdoğan Kaan, Adalet Selek, Mustafa Tanrıkulu, İlhan Yalınkılıç, Turan Çiftçioğlu, Mehmet Önel, Şinasi Yüksel.

26 Ağustos 1994 Cuma Günü başlayan Zafer Yürüyüşü’nün ayrıntılarını, etkinlik sonrası yazdığım notlarım olarak, aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Siz bu özel notlara geçmeden önce benim ifade etmek istediklerim var:

BEN BU ETKİNLİKTE İDADİK’İ VE CEMAL ERGUN ERUÇ’U TANIDIM.  BU TANIŞMA SONUNDA ANLADIM Kİ İDADİK, 1991 YILINDA 42 YAŞIMDA BİRAZ DA GEÇ OLARAK KABUL EDİLEBİLECEK YAŞLARDA BAŞLADIĞIM DOĞA SPORLARINI, DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNDEN DAĞCILIĞA TAŞIYABİLMEM İÇİN İDEAL BİR KLÜP. NİTEKİM ETKİNLİK SONRAKİ YIL EŞİMLE BİRLİKTE İDADİK’E ÜYE OLDUK. BÖYLECE HEM TEMEL DAĞCILIK EĞİTİMLERİMİ TAMAMLAYARAK EVRENSEL DAĞCILIK BİLGİLERİNE, HEM DE BU MÜSTESNA KLÜPTE ÇOK DEĞERLİ İNSANLARLA BERABAR OLMA AYRICALIĞINA KAVUŞTUM. HALEN İDADİK’DE 26.YILIMI YAŞIYORUM VE 72’Lİ YAŞLARIMDA YAPABİLECEĞİM DOĞA SPORLARINA DEVAM EDİYORUM.

ZAFER YÜRÜYÜŞÜ’NDE İLK 3 GÜN (26-28 Ağustos 1994)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir