BİSİKLETLE İZMİR KUŞ CENNETİ-KAKLIÇ-SASALI-KUŞ CENNETİ TURU – 15 Nisan 2017

Bu amaçla otomobilimle yola çıkarak sabah Saat 9’da Kuş Cenneti’ne vardım. Bisikletimi bagajdan çıkardım ve grup gelinceye kadar biraz antrenman olsun diye pedal basmaya başladım. Tertemiz bir hava, pırıl pırıl güneşli bir gökyüzü ve çevredeki kuş sesleri içinde çok keyifli bir sürüş oldu. Bu şekilde yol alırken Sasalı mevkiine kolayca ulaşınca, kararımı değiştirerek grubu Kaklıç’ta karşılamaya karar verdim.

[Yazının tamamı burada]

Efes-Mimas(İyon Yolu) Balıklıova-Eski Mordoğan Trans Etkinliği – 9 Nisan 2017

Kadim dostumuz Ayhan Yörük ve arkadaşları Muhammed Kirazdiken ve Kemal Tırpan bir süredir Efes Mimas/İyon yolunun parkurlarını keşif amaçlı olarak yürümekteydiler. Ayhan bir çok defa beni de davet ettiği halde, çok da arzu etmeme karşın çeşitli nedenlerle bir türlü katılamamıştım. Nihayet bu pazar bu olanağı yakaladım ve sıradaki etkinliklerine katılmaya karar verdim. Çok da isabet oldu; hem birlikte çok güzel bir gün geçirdik hem de oldukça zorlu sıkı bir yürüyüş yaptık.

[Yazının tamamı burada]

Germiyan Köyü(Slow Food) – 7 Nisan 2017

Biz köyde bir tur attıktan sonra Dilek hanımın “Hamarat(Nokokira)” isimli bir evinin önündeki portatif sandalye ve mink taburelerde dinlendik. Bu sıralarda bir otobüs dolusu misafir beklemedikleri için biraz telaşlandılar ama, sonra büyük bir beceri ile kahve ve Acıbadem Şerbeti(Somato) ikramlarını yetiştirdiler.

[Yazının tamamı burada]

ARTEMİS ENGİNAR LOKANTASI ve BARBAROS KÖYÜ GEZİSİ – 23 Mart 2017

Sevgili Dostlarımız Filiz ve Ayhan Yörük ve Sevgili Kardeşimiz Müjgan Dörtköşe ile Urla Düzce köyündeki Artemis Lokantası’nda enginar yemekleri yedik ve Barbaros Köyü’nde Batuhan Bozkurt’un sanat evini gezdik.

[Yazının tamamı burada]

Spil Dağı, Manisa Seyiryeri-Karlık Tepesi-Çör Çör Tepe ve Yakaköy Transı – 19 Mart 2017

PetkimTrek’li 7 arkadaş Spil dağında Manisa Seyiryeri’nden yürüyüşe başlayarak, Karlık tepesini geçip, Çörçör yangın gözetleme kulesi rotasını takip ederek, Yakaköy’de trans etkinliğimizi bitirdik. Toplamda 8.5 saat süren dağ yürüyüşümüzde, Rehberimiz Zafer Gürhan yaklaşık 17 km mesafe katettiğimizi ifade etti.

 

[Yazının tamamı burada]

DUMANLIDAĞ ZİRVE ETKİNLİĞİ – 5 Mart 2017

Güzel bir bahar gününde, Petkim Trek ile, Zafer Gürhan rehberliğinde,  Dumanlıdağ zirve etkinliği yaptık. Böylece en son 2010 yılında zirveye  çıktığımdan beri, rüzgar santralleri montajından sonra Dumanlıdağ zirveye gitmeme kararımı sonladırmış oldum. Zirvedeki gözetleme kulesinin dibindeki rüzgar santralı ve hemen bizim tırmandığımız rotanın yukarısındaki ikincisi, kocaman kanatlarını adeta bize doğru savurarak, bu güzel dağın zirvesini zapdetmiş teknolojik devler(!) gibi, doğal ortama aykırı duruyorlardı.

[Yazının tamamı burada]

KAVACIK’DAN BALÇOVA’YA TRANS 19 Şubat 2017

Bugün Petkim Trek’le Payamlı’dan başlayıp Balçova(Ilıca)’ya trans yapmayı planlamışken, katılımın az olmasından dolayı araç kiralamaktan vazgeçip, İzmir tren-otobüs ağından yararlanarak Kavacık’a gitmeye karar verdik. Kavacık’ta Saat 9:20’de yürüyüşe başladık, bağlardan çıktık vadilerden geçtik, Behzattepe’den İzmir’i seyrettik. Sonrasında inişe başladık ve “Manastır”‘ları sayıp Balçova Termal Tesisleri’nden geçerek 16:25 gibi etkinliği bitirdik.

[Yazının tamamı burada]

KARDAK’LA VİŞNELİ’DEN KEMALPAŞA’YA – 12 Şubat 2017

İzmir’in efsane yürüyüş rehberi Karşıyaka’lı Kani Çelikel ile 1991 yılında eşimle başladığımız doğa sporları etkinliklerime İdadik ve Petkim Trek’le 26 yıldır devam ederken, bugün Karşıyaka yürüyüşçüleri(KARDAK) İle Vişneli’den  Kemalpaşa’ya trans yaptık. Petkim’den dostumuz Çetin Tokatlı KARDAK yönetiminde görev almış. Başka da tanıdık biri çıkmaz derken Petkim’den Naci Küçük ve Sabahattin Yeşilyurt ile beraber olduk…

[Yazının tamamı burada]

EFES-MİMAS YOLUNDA, SELÇUK ÇAMLIK’TAN EFES’E – 29 Ocak 2017

İdadik B Grubu olarak Halil Demir rehberliğindeki 21 doğa yürüyüşçüsü, Efes-Mimas Yolu’nda Selçuk Çamlık’tan Efes’e kadar yürüdük. Çeşme Yarımadası’nda Efes’ten Karaburun’a kadar ana yolları itibari ile 450 km uzunluğundaki yolun ilk kısımları olan bugünkü program, Çamlık-Meryemana Gözetleme Kulesi, Meryem Ana Evi-Efes olarak planlanmış. Bu şekilde çoğunluğu Efes-Mimas yolunda olmak üzere, Gözetleme kulesinde zirve yapılarak toplamda yaklaşık 14 km’lik bir etkinlik oldu.

Not: Yazımın sonundaki fotoğraf albümüne, içinde yer aldığım kareleri Salih Aslan’ın Facebook paylaşımından ekledim.

[Yazının tamamı burada]

Nif Dağı’nda Kavaklıdere’den Gökdere’ye – 22 Ocak 2017

Önceki yıllara göre çok daha fazla karlı günler geçtikten sonra, güneşli fakat soğuk bir günde Nif Dağı’nda Kavaklıdere’den Gökdere’ye yürüdük. Petkim Trek’li 13 arkadaş, Zafer Gürhan rehberliğinde güzel bir etkinlik yaptık.

[Yazının tamamı burada]