MAHMUT DAĞI’NDA YAŞGÜNÜ KUTLAMASI – 15 Ekim 2016

995Foça Çanak Sitesi’nden arkadaşımız Ankara’da ikamet eden Ali Gündoğan’ı İzmirli yapma projemizin bir aşaması olan Mahmut Dağı zirve etkinliğini, Sevgili Dostumuz Ayhan Yörük rehberliliğnde yaşgünü olan 15 Ekim’de gerçekleştirdik. Güneşli ve hafif rüzgarlı bir havada güzel bir tırmanış oldu; Yukarıkızılca’dan 3.5 saatte 1403 metredeki Mahmut Dağı gözetleme kulesine ulaştık. Dönüş yolundaki mola yerinde, saç kavurma ve biralarla Ali’yi yeni yaşında ilk zirvesinde kutladık.

[Yazının tamamı burada]

GÜMÜLDÜR’DEN ÜRKMEZ-LEBEDOS VE ÇIFIT ETKİNLİĞİ – 15 Mayıs 2016

IMG_4204

Mandalin bahçelerinin yeşil okyanusunda adeta bir adacık gibi duran tepelik arazide yerleşmiş Gümüldür, kötü şehirleşmenin güzel(!) örneği olarak gözüktü bize. Plansız iskan ve gecekondulaşma, arkasından gelen hesapsız imarlaşma ile ortaya bir başka çirkin Anadolu kasabası çıkmış. Oysa bu muhteşem meyva bahçeleri ve harika denizi ile belki de Dünyanın en güzel sahil yerleşimlerinden biri yaratılabilirdi; ama nerdee bizde o anlayış ve uygarlık birikimi, yat kalk orucu ne bozar muhabbeti!

Not: Ayhan Yörük’ün içinde yeraldığımız 26 adet fotoğrafını yazı sonundaki albümde veriyorum. Diğer gezi fotoğrafları ve yazısı için http://ayhanyoruk.blogspot.com.tr/ adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

[Yazının tamamı burada]

PETKİM TREK’LE FETHİYE DAĞLARI(3) – 3/6 Mayıs 2016

DSC07748

4.GÜN: Afkule Manastırı, Sarnıç, Kaya Köyü – 6 Mayıs 2016

Böylece rehberliğini Yusuf Çilengir’in yaptığı, toplamda 4 gün olarak planlanan Petkim Trek organizasyonunun yürüyüş programı sona ermiş oluyordu. Bu sürede Fethiye Dağcılıklı dostlarımızın özverili eşlikleri her türlü takdirin üzerinde kıymetlidir. Ayrılma noktasında çay kahve ile son defa bir araya geldiğimizde, İzmir’de yapılacak bir doğa yürüyüşleri organizasyonu ile buna karşılık vermek istediğimizi ifade ettik.

[Yazının tamamı burada]

PETKİM TREK’LE FETHİYE DAĞLARI(2) – 3/6 Mayıs 2016

image

3. GÜN: Oinoanda antik şehir transı – 5 Mayıs 2016

Petkim Trek bugün, rehberimiz Yusuf Çilengir ve Fethiye Dağcılıktan 4 arkadaşıyla birlikte, Oinoanda antik şehir kalıntılarını görmek üzere İncealiler köyünden yürüyüşe başladı. Köyün girişinde Ayşen ve Selma ile vedalaştıktan sonra Oinoanda’ya ulaşmak üzere şehrin yerleştiği tepeye doğru tırmandık. Yükseldikçe İncealiler’i yukarıdan seyrederken Seki ovasının neredeyse tamamını görebiliyorduk.
Tepeye ulaşıp çamların arasındaki toros sedirlerinin çoğalması ile değişen bitki örtüsü görüntüsüne büyük meşeler ve ardıçlar da eklendi.

[Yazının tamamı burada]

PETKİM TREK’LE FETHİYE DAĞLARINDA(1) – 3/6 Mayıs 2016

DSC07528

1.GÜN: BABADAĞI FARALYA TRANS – 3 Mayıs 2016

Petkim Trek grubumuz ile Fethiye dağlarında etkinlikler yapmak üzere 2 Mayıs 2016 Pazartesi günü Fethiye Ölüdeniz sahilindeki Seyir Beach otele yerleştik. Petkim Trek grubu arkadaşlarım Mehmet Tural, Zafer Gürhan, Erbil Karalı, Ali Uyar, Ali Murat Aksu, Atalay Karataş, Recai Acar, Soner Eren, Ergün Kahraman ve araç kaptanımız Dilek Tufan. Bu defa Ayşen ve Selma Yıldız da bizimle geldiler, hava elverdiği sürece deniz tatili yapacaklar.

[Yazının tamamı burada]

DİKKAT: FOTOĞRAF ALBÜMLERİMİ ARTIK DAHA RAHAT İZLEYEBİLİRSİNİZ!

Merhabalar, Bir süredir yazılarımın sonunda verdiğim fotoğraf albümlerindeki izleme sorunları giderilmiştir. Bu nedenle artik fotoğrafları daha rahat izleyebilirsiniz. Sevgiler, saygılar.. Aşağıdaki resimlerde deneme yapabilirsiniz.

[Yazının tamamı burada]

Anılardan: AYŞEN – KIZIMIZIN İSMİ ZEYNEP OLACAKTI!

(8 Nisan 2016 Tiburon) Ayşen hamile kaldığından itibaren bebeğin kız olmasını istiyordum. Ayşen’in belirgin bir tercihini hatırlamıyorum ama, ben ismini bile hazırlamıştım: Zeynep. Ayşen de beğenmişti bu ismi ve heyecanla beklemeyi sürdürdük. Zira o yıllarda bebeğin cinsiyeti doğmadan tesbit edilemiyordu. Doğuma girecek olan yakın arkadaşımız Çocuk Doktoru Uğur Karagöl, bir de oğlan ismi kararlaştırmamızın iyi […]

[Yazının tamamı burada]

Salt Lake City’de Bir “Canlı Gezegen” Akvaryum – 12 Mart 2016

IMG_8448Salt Lake City Akvaryumu sergilenmesi 4 farklı temayla hazırlanmış: Ocean Explorer, Discover Utah, Journey to South America, and Antarctic Adventure. Biz en çok okyanus balıkları ve bitkilerini sevdik. Bu rengarenk dünya o kadar güzel akvaryumlarla sergileniyor ki, akşama kadar bunları seyredebilir insan. Nitekim biz de, gün sonunda burada ikinci bir tur attık.

[Yazının tamamı burada]

TRACY AVIARY – 8 Mart 2016

IMG_2693Bence parkın en ilginç yanı puhu kuşlarının bulunduğu Puhu Ormanı oldu. Bu kuşların seslerini duyanlarımız olmuştur ama bu kadar çok çeşidi olduğunu gören az olmuştur diye düşünüyorum. Ayni zamanda bu kadar büyük olduklarını da bilmiyordum doğrusu. Özellikle bazı cinslerin dişileri gerçekten çok büyük. Eminim kırda bayırda karşılaşsanız çok korkarsınız!

[Yazının tamamı burada]

MAYA CLARK PLANETARIUM’DA – 6 Mart 2016

IMG_2586Maya Clark Planetarium’a bayılıyor. Salonlardaki muhteşem bilimsel deney ve uzay bilgilerinin sergilendiği köşelerde, birinden diğerine koşturuyor. Elektrik üretiyor, mevsimleri ve dünyanın dönüşünü gözlüyor, teleskoplardan bakıyor. Aslında buradaki bilgiler büyüklere de hitap ediyor. Özellikle gezegenlerin anlatımları ve bazı bilim gerçeklerinin deneysel sunumları çok başarılı.

[Yazının tamamı burada]