Kamberler’den Kandiltepe Zirve ve Bayramlı Köyü – 3 Şubat 2019

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kra4-1-665x371.jpg

Soğuk algınlığı sonrasında kaza ile parmağını kesmesi nedeniyle bir süredir etkinliklere ara veren Bilge Rehberimiz Zafer Gürhan, bizi de kendisini de çok zorlamayacak bir program hazırlamış bu Pazar: Kamberler’den başlayıp Kandiltepe’ye çıkmak ve sonra Bayramlı Köyü’nde etkinliği bitirmek. Şubat ayı ile birlikte beklenmedik bir şekilde güzelleşen havaların devamı olarak açık ve güneşli bir günde, sezonun önceki etkinliklerine nispeten daha hafif ama keyifli bir dağ yürüyüşü yaptık. 

 

[Yazının tamamı burada]

Hatundere’den Dumanlıdağ Zirve ve Çukurköy – 20 Ocak 2019

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı DSC07909-1-665x497.jpg Rotamız hizasında en yukarıdaki Rüzgâr Santralı’nın olduğu noktaya ulaştığımda zirvedeki gözetleme kulesini göreceğimi biliyordum. Hatta epeyce uzakta olacağını sanıyordum. Neyse ki oraya vardığımda, kulenin düşündüğümden çok daha yakında olduğunu görerek, hoş bir sürpriz yaşadım. Bu anda harabe halindeki gözetleme kulesi sisler içinde pek güzel gözüküyordu doğrusu!
[Yazının tamamı burada]

ÇEVRE BİRİMİ – 5 Ocak 2019

  TÜRKİYE’DE: Çevre açısından ülkemizin güncel konuşu yılbaşından itibaren uygulamaya konulan marketlerde naylon poşetlerin tanesi 25 kuruştan ücretlenmesi uygulamasının kanunen başlaması oldu. Kuşkusuz bütün çevre konuları çözecek bir önlem olmamasına karşın gereğinden fazla naylon poşet kullanılmasının önüne geçeceği de kuşkusuzdur. Artık insanlar ya hiç poşet satınalmayacaklar, ya da çok az. Keşke küçük bir ücret karşılığında, […]

[Yazının tamamı burada]

Görece Köyü Temnos Yürüyüşü – 30 Aralık 2018

Bir süre yoldan yürüdükten sonra, Temnos’un üzerine kuruluduğu Kayacık Tepesi’ne doğru yönelerek arazide yürümeye başladık. Yer yer taşlık olmasına rağmen genellikle yemyeşil çimlere kaplı arazide hafif hafif yükseldik. Belli bir tempoyla ilerledikçe önce çok uzaklarda gibi duran tepe bir süre sonra hemen dibimizde bitiverdi sanki!

[Yazının tamamı burada]

2018’İN SON GÜNLERİNDE BİR ÇEVRE MUHABBETİ – 26 Aralık 2018

Çevre kelimesi için bir tanım yapmak gerekirse, en genel ifadeyle insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. Bir başka ifade ile çevre, bir organizmanın var olduğu ortam ya da şartlardır ve yeryüzünde ilk canlı ile birlikte varolmuştur.

[Yazının tamamı burada]

Yamanlar Batı Geçişi, Evka-2’den Menemen Asarlık’a – 23 Aralık 2018

Tıpkı tam bir sene önce olduğu(24.12.2017) gibi, gene soğuk bir havada Yamanlar Dağı Batı Geçişi yaptık. Geçen sene Körfez üzerindeki bulutlardan dolayı görüş çok açık olmadığından güzel manzaralar çekememiştik. Bu defa bunu başarmak için daha kaliteli fotoğraf makinemi getirmeme karşın, hava gene puslu olduğundan ümidettiğim Körfez manzaralarını gene yakalayamadım!

[Yazının tamamı burada]

Payamlı, Çatalkaya zirve, Narlıdere – 9 Aralık 2018

Neticede Narlıdere’de etkinlik bittiğinde, kelimenin tam anlamıyla sırılsıklam olmuştuk. Ama herşeye rağmen keyifli bir etkinlik olmuştu, mutluyduk!

[Yazının tamamı burada]

ARKAS Binbir Gece Sergisi – 6 Aralık 2018

Arkas Sanat Merkezi, İzmir’in önemli bir çekim noktası oldu. Yılın son etkinliği Binbir Gece Sergisi, Merkezin Kordon’daki binasının iki katında, yılsonuna kadar  3 Ay süre ile sergilendi. Binbir Gece Masalları konusu çevresindeki sanat ve edebiyat eserlerine ait birçok gerçek objenin güzelliği serginin etkili sunumu ile çarpıcı bir etki yaratmış. 

[Yazının tamamı burada]

Nif Dağı’nda Bir Yetmişlik! – 25 Kasım 2018

 

Diğer arkadaşlarımdan bir tık daha keyifli hissettim kendimi. Zira yaz sonunda ortaya çıkan diz problemimi aşmak için yavaş yavaş hedefleri yükseltiyordum ki, Nif Dağı artık olayı atlattığımın önemli bir kanıtı oluyordu.

[Yazının tamamı burada]

Ayvacık’tan Spil Zirve ve Beşpınar Köyü – 11 Kasım 2018

Bugün PetkimTrek’le Doğa Yürüyüşü için çok güzel bir hava şartları ve güneşli bir günde Ayvacık Köyü’nden  başlayıp Spil Dağı zirvesine çıktık. Devamında Spil Atalanı’na inerek, Beşpınar Köyü’nde etkinliği bitirdik.
 
[Yazının tamamı burada]