NİF DAĞI ZİRVE ETKİNLİĞİ – 18 Şubat 2018

İDADİK B Yürüyüş Grubu ile, birkaç gündür etkili olan yağmurlu havalardan sonra, doğa sporları için inanılmaz güzel bir günde, Nif Dağı Zirve Etkinliği yaptık. Tatlı serin ve güneşli bir gökyüzü altında, sarı-turuncu pembe-mor çiğdemler ve neredeyse bütün dağı kaplamış kardelenler arasında yürüdük. Kitapların ‘İzmir’in üzerindeki kar en son eriyen dağı’ olarak nitelediği Nif Dağı’nda olduğumuzu bilmesem, bugün Kardelen Dağı ismini verirdim!

[Yazının tamamı burada]

Kemalpaşa Vişneli’den Nazarköy’e – 11 Şubat 2018

Vişneli köyündeki kahvelerde sabah çayları içildikten sonra yola çıktığımızda başlayan yağmur, sonrasında hemen hemen Nazarköy’e kadar devam etti. Şiddetini hiç artırmadı, ince ince yağdı. Arada bir solukladığında, fotoğraf çekme imkanı buldum.

[Yazının tamamı burada]

Dededağı Zirve Etkinliği – 4 Şubat 2018

Ilık ve yağışlı bir hafta sonuna doğru giderken PetkimTrek olarak Dededağ etkinliği yapmayı kararlaştırdık. Rehberimiz Zafer Gürhan rotayı Ovacık üzerinden “Çaldede” zirve ve Parsa diye belirledi. Neticede öğle molası verdiğimiz 1400 metre yüksekliğindeki Dededağ zirvesinden itibaren molasız 1200 metre iniş yaparak, toplamda 19 kilometreyi 7.5 saatte yürüdük.

[Yazının tamamı burada]

Yoğurtçu Kalesi – 28 Ocak 2018

İdadik programında Yoğurtçu Kalesi’ne bir yürüyüş yapıldığını görünce, adını duyduğum ama bugüne kadar gidemediğim bu kaleyi görmek istedim. Fotoğraflarından bir zamanlar oldukça görkemli bir kale olduğu kestirilebilen Yoğurtçu Kalesi, Selçuklular zamanından itibaren yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri yapımından imalathane ve depo olarak kullanıldığı için sonraki yıllarda bu isimle anılmış. Aslında tarihi konusunda fazla bilgi yok. Sadece bazı bilim adamlarının tahminlerini bulabiliyoruz netteki kayıtlardan.

[Yazının tamamı burada]

Yağmur Ensemizde, Gaziemir’den Trazlı ve Balçova’ya Yürüdük – 21 Ocak 2018

Yürüyüşe başladığımızda yağmur ince ince yağıyordu. Gaziemir İzban durağından itibaren meydana kadar yürürken yağmurun ilerki saatlerde şiddetlenebileceğini düşünüyorduk. Ama öyle olmadı, hiç sağnağa dönmedi, hep kibarca kendini hatırlattı. Arada bulutlar açıldı, hatta güneş dahi çıktı. Neticede Trazlı üzerinden Balçova’ya kadar yağmur ensemizde, keyifli bir yürüyüş yaptık.

[Yazının tamamı burada]

ÇATALKAYA ZİRVESİNDE 2018 SİFTAHI! – 7 Ocak 2018

Topluca Çatalkaya gözetleme kulesine doğru yoldan tırmanışa geçiyoruz. Hava çok açık olduğundan buradan görünen panoramik manzara çok güzel; en sağda körfezin en diplerinden soldaki Urla iskele taraflarına kadar mahalleler iyice seçiliyor. Karşımızda Gediz Deltası ile Karşıyaka mahalleleri de oldukça net gözüküyor. Hem tırmanıyoruz hem de manzarayı seyrediyoruz, arada fotoğraf çekiyoruz.

[Yazının tamamı burada]

DUMANLIDAĞ ZİRVESİNDE 2017’Yİ UĞURLADIK – 31 Aralık 2017

Bu şekilde sis içinde tırmanarak zirvedeki uzun yıllardır kullanılmayan gözetleme kulesi iskeletine vardık. Bu benim 15. Dumanlıdağ zirve etkinliğim oldu. Daha önce Dumanlıdağ’da 60 defa yürümüştüm; ama zirve heyecanı her zaman bir başka oluyor. Bu duygularımın yüzümdeki halini resmetmek için hemen selfi fotoğraflarımı çektim.

[Yazının tamamı burada]

Yamanlar Dağı Batı Geçişi, Evka-2’den Asarlık’a – 24 Aralık 2017

PetkimTrek Yamanlar Dağı Batı Geçişi etkinliğine Zafer Gürhan rehberliğinde 9 arkadaş katıldık. Güneşli fakat son derece soğuk bir havada, iyi bir etkinlik oldu. Dağda toplam 7 saatte, 19 km’ye yakın yürüdük.

… Daha yukarılarda havanın soğukluğu zeminde minik buzlanmalara neden olmuş. Hatta bir çok yerde sanki kar yağmış gibi bir görüntü vardı. Diğer taraftan zemindeki çimenler bahar etkisi veriyordu; bir yandan yeşil çimenler, bir yandan kırağı kristalleri hoş bir çelişki yaratıyordu. ..

[Yazının tamamı burada]

GÖKDERE’DEN PINARBAŞI’NA YÜRÜDÜK: KURUTEPE ETEKLERİNDE BALKAN SAVAŞLARI! – 10 Aralık 2017

Bugün PetkimTrek olarak Gökdere’den Kurutepe zirvesine çıkıp, sonrasında Pınarbaşı’na ulaşmayı planladık. Ancak bugünlerde yağmur geçişleri olan bir haftasonu yaşıyoruz ve yağmurlar fırtınaya dönüşürse zorlu bir gün yaşayabiliriz duyguları taşıyoruz.

[Yazının tamamı burada]

NARLIDERE ALTINVADİ’DE İDADİK A YÜRÜYÜŞÜ – 3 Aralık 2017

IMG_0471Bugün İDADİK A Grubu ile Hüseyin Keçeci rehberliğinde Narlıdere Altınvadi’de yürüyüş etkinliği yaptık. Sonbahar mevsiminin bütün güzelliklerinin sergilendiği vadide, neredeyse bütün parkur boyunca sararmış çınar yaprakları içinden ilerledik. Hatta öğle molası verdiğimiz yerde kuru yapraklar üzerine uzanınca uyuyakalmışım!

[Yazının tamamı burada]