KAVACIK’DAN BALÇOVA’YA TRANS 19 Şubat 2017

Bugün Petkim Trek’le Payamlı’dan başlayıp Balçova(Ilıca)’ya trans yapmayı planlamışken, katılımın az olmasından dolayı araç kiralamaktan vazgeçip, İzmir tren-otobüs ağından yararlanarak Kavacık’a gitmeye karar verdik. Kavacık’ta Saat 9:20’de yürüyüşe başladık, bağlardan çıktık vadilerden geçtik, Behzattepe’den İzmir’i seyrettik. Sonrasında inişe başladık ve “Manastır”‘ları sayıp Balçova Termal Tesisleri’nden geçerek 16:25 gibi etkinliği bitirdik.

[Yazının tamamı burada]

KARDAK’LA VİŞNELİ’DEN KEMALPAŞA’YA – 12 Şubat 2017

İzmir’in efsane yürüyüş rehberi Karşıyaka’lı Kani Çelikel ile 1991 yılında eşimle başladığımız doğa sporları etkinliklerime İdadik ve Petkim Trek’le 26 yıldır devam ederken, bugün Karşıyaka yürüyüşçüleri(KARDAK) İle Vişneli’den  Kemalpaşa’ya trans yaptık. Petkim’den dostumuz Çetin Tokatlı KARDAK yönetiminde görev almış. Başka da tanıdık biri çıkmaz derken Petkim’den Naci Küçük ve Sabahattin Yeşilyurt ile beraber olduk…

[Yazının tamamı burada]

EFES-MİMAS YOLUNDA, SELÇUK ÇAMLIK’TAN EFES’E – 29 Ocak 2017

İdadik B Grubu olarak Halil Demir rehberliğindeki 21 doğa yürüyüşçüsü, Efes-Mimas Yolu’nda Selçuk Çamlık’tan Efes’e kadar yürüdük. Çeşme Yarımadası’nda Efes’ten Karaburun’a kadar ana yolları itibari ile 450 km uzunluğundaki yolun ilk kısımları olan bugünkü program, Çamlık-Meryemana Gözetleme Kulesi, Meryem Ana Evi-Efes olarak planlanmış. Bu şekilde çoğunluğu Efes-Mimas yolunda olmak üzere, Gözetleme kulesinde zirve yapılarak toplamda yaklaşık 14 km’lik bir etkinlik oldu.

Not: Yazımın sonundaki fotoğraf albümüne, içinde yer aldığım kareleri Salih Aslan’ın Facebook paylaşımından ekledim.

[Yazının tamamı burada]

Nif Dağı’nda Kavaklıdere’den Gökdere’ye – 22 Ocak 2017

Önceki yıllara göre çok daha fazla karlı günler geçtikten sonra, güneşli fakat soğuk bir günde Nif Dağı’nda Kavaklıdere’den Gökdere’ye yürüdük. Petkim Trek’li 13 arkadaş, Zafer Gürhan rehberliğinde güzel bir etkinlik yaptık.

[Yazının tamamı burada]

METROPOLİS’İN KUTSAL DAĞI GALESİON’A ÇIKTIK – 25 Aralık 2016

IMG_5368Petkim Trek’in bugünkü programı, Antik Metropolis’in Kutsal Dağı olarak nitelenen Galesion Dağı’na çıkmak. Bugünlerdeki adı Alaman Dağı olan Galesion’a tırmanmaya, Selçuk Belevi tarafındaki Keçi Kalesi’e çıkan patikadan başladık. Keçi Kalesi’nde kısa bir soluklanmadan sonra, kaleden  alt zirveleri gözüken Galesion’a gitmek üzere kuzeye doğru yükselerek zirveye ulaştık. Sonrasında inişe geçerek dağın devamında Ahmetli Köyü’ne yürüyerek trans etkinliğimizi bitirdik.

Bilge Umar’a göre(Türkiye’deki Tarihsel Adlar) Galesia (keza Galesion, Galesios) Selçuk ve Değirmendere arasındaki dağdır(Strabon). Şimdilerde Alaman Dağı denilmesinin nedeni, Klaros’dan geçen Ales Deresi’nin bu dağdan doğması olabilir. “Derenin adı ile dağın adı arasında bir köken hısımlığı bulunduğu güçlü olasılıktır.”

[Yazının tamamı burada]

Bornova Çamiçi-Manisa Gürle Yürüyüşü – 11 Aralık 2016

dsc07933Petkim Trek’in bugün için planlanan etkinliğinde, Bornova Çamlık Köyü’nden çıkıp Manisa Gürle köyüne indik. Yeni yapılan orman yolları dağ patikalarını kaybettiği için yoldan 2 saatte Karagöl’ü gören tırmanışın en yüksek noktasına kolayca ulaştık. Karagöl’ü pas geçip Dededağ’a çıktıktan sonra, dönüş yolunda Gürle tarafında gene “Balkan Savaşları” yaparak etkinliği bitirdik.

[Yazının tamamı burada]

ÇAL DAĞINDA “BALKAN-SAFARİ(!)” – 27 Kasım 2016

dsc07897Halen 26. Dağ Yürüyüşü sezonumu yaşadığım halde, aslında İzmir’li dağ yürüyüş guruplarının pek rağbet etmediği,  Manisa’daki Çal Dağı’na daha önce çıkmamıştım. Bu heyecanla hazırlandığım etkinlik için, önceki yürüyüşte uğradığım yoğun ıslanmaları yaşamamak üzere, her türlü yağışa karşın tedbirlerimi almıştım. Ancak ne var ki(aslında ne güzel ki demek lazım) Bugün, Petkim Trek Rehberimiz Zafer Gürhan öncülüğündeki 11 arkadaş, adeta yazdan kalma güneşli bir gün yaşadık. Hem yeşil ormanların içinden yükselerek keyifli bir zirve çıkışı, hem de dönüş yolunda kullanılmamaktan iyice kapanan patikalarda balkan savaşları yaptık!

[Yazının tamamı burada]

DEDEDAĞI’NDA YENİKURUDERE’DEN BAĞYURDU’NA – 13 Kasım 2016

dsc07811Dededağı bu sıralarda İzmir çevresindeki diğer dağlar gibi rengarenk. Ağaçların yaprakları sarıdan kırmızıya turuncudan kahve rengine muhteşem. Ressam büyüklüğünü heryerde gösteriyor!

 

[Yazının tamamı burada]

Geyiklidağ’dan Bergama’ya – 30 Ekim 2016

14915496_10210754361598095_1142267982207113973_nPetkim Trek’le yeni sezondaki ilk beraberliğimde, Bergama’daki Geyiklidağ’a zirve yürüyüşü yaptık. Gurubumuzun rehberi Zafer Gürhan Geyiklidağ’a bugünkü etkinliğin ikinci çıkış olacağını söyledi. PetkimTrek’li 10 arkadaşla toplam 8 saatte 26 km yol katederek, güzel bir etkinlik yaptık.

[Yazının tamamı burada]

MAHMUT DAĞI’NDA YAŞGÜNÜ KUTLAMASI – 15 Ekim 2016

995Foça Çanak Sitesi’nden arkadaşımız Ankara’da ikamet eden Ali Gündoğan’ı İzmirli yapma projemizin bir aşaması olan Mahmut Dağı zirve etkinliğini, Sevgili Dostumuz Ayhan Yörük rehberliliğnde yaşgünü olan 15 Ekim’de gerçekleştirdik. Güneşli ve hafif rüzgarlı bir havada güzel bir tırmanış oldu; Yukarıkızılca’dan 3.5 saatte 1403 metredeki Mahmut Dağı gözetleme kulesine ulaştık. Dönüş yolundaki mola yerinde, saç kavurma ve biralarla Ali’yi yeni yaşında ilk zirvesinde kutladık.

[Yazının tamamı burada]