“YAŞAM BOYU SPOR” Kayıtlarım(1984 – 2010 Yılları)

İnsan hayatında bazen küçük bir olay veya bir tesadüf bir çok şeyi değiştirebilir. Benim hayatımda da böyle şeyler oldu kuşkusuz. Bunlardan bir tanesi, Dr.Necmettin Erkan’ın “Yaşam Boyu Spor, SAĞLIK ZİNDELİK MUTLULUK ve GÜZELLİK İÇİN” isimli kitabını(Birinci Baskı: Ekim 1982) okuduktan sonra oldu. Kitaptaki fikir ve bilgilerden yola çıkarak düzenli spor yapmayı çok önemli bir öncelik […]

[Yazının tamamı burada]

Buca Kaynaklar’dan Kemalpaşa Kızılüzüm Nif Yürüyüşü – 11 Mart 2018

Bundan 25 sene önce(5 Aralık 1993) ilk defa gördüğüm bu muhteşem çınar için 980 yaşında olduğunu bildirilmişti. Şimdi ağacın bitişiğindeki büyük tabelada 1000 yaşında olduğu yazılı. Anıt ağaçtaki bir notta da, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmaları yaptığı belirtilmiş. Bu tarihi ağaca sahip çıkılmasından  mutluluk duydum. Zira Anıt çınarı ilk gördüğümde hemen dibinde yol vardı ve araçlar parkedebiliyordu. Hatta sonraki yıllarda tam gövdesinin yanında bir köfteci çalışıyordu!

[Yazının tamamı burada]

YİĞİTLER’DEN DEDEDAĞ YENİKURUDERE SIRTLARI – 4 Mart 2018

Tekrar tırmanışa dönersem, yağmur yağmıyordu ama rüzgar oldukça sert esiyordu. Buna karşın burada doğa harika! Yalnızca yemyeşil zemindeki laleden kardelene kadar çiçekler değil, çevremizdeki dağ ve tepelerin sisli manzaraları da çok muhteşemdi. Genelde sırttan yürüdüğümüzden ve bütün yapraklarını dağa sermiş meşeliklerden geçtiğimizden, manzarayı panoramik olarak  rahatça görebiliyorduk. Bu da bize, çok ayrıcalıklı bir rotadan yürüdüğümüzü hissettiriyordu.

[Yazının tamamı burada]

Spil Çırpıcı Dede Zirve Etkinliği; Beşpınar’dan Ayvacık, Sülüklügöl ve Yarıkkaya Yürüyüşü – 25 Şubat 2018

 

Zirvede sisten fazla bir şey gözükmediğinden, birkaç fotoğraf çektikten sonra rotamızda devam etmek üzere dağın kuzey tarafına doğru inişe başladık. Doğal olarak dağın bu yüzünde kar çok daha fazla. Bu nedenle bir patika göremediğimizden dimdik aşağı doğru inişe geçtik. Zemin oldukça yumuşak, kar ve çamurdan dolayı oldukça fazla kayma riski var. Çok dikkat ettiğim halde birkaç defa kayıp üstümü başımı çamurladım!

[Yazının tamamı burada]

NİF DAĞI ZİRVE ETKİNLİĞİ – 18 Şubat 2018

İDADİK B Yürüyüş Grubu ile, birkaç gündür etkili olan yağmurlu havalardan sonra, doğa sporları için inanılmaz güzel bir günde, Nif Dağı Zirve Etkinliği yaptık. Tatlı serin ve güneşli bir gökyüzü altında, sarı-turuncu pembe-mor çiğdemler ve neredeyse bütün dağı kaplamış kardelenler arasında yürüdük. Kitapların ‘İzmir’in üzerindeki kar en son eriyen dağı’ olarak nitelediği Nif Dağı’nda olduğumuzu bilmesem, bugün Kardelen Dağı ismini verirdim!

[Yazının tamamı burada]

Kemalpaşa Vişneli’den Nazarköy’e – 11 Şubat 2018

Vişneli köyündeki kahvelerde sabah çayları içildikten sonra yola çıktığımızda başlayan yağmur, sonrasında hemen hemen Nazarköy’e kadar devam etti. Şiddetini hiç artırmadı, ince ince yağdı. Arada bir solukladığında, fotoğraf çekme imkanı buldum.

[Yazının tamamı burada]

Dededağı Zirve Etkinliği – 4 Şubat 2018

Ilık ve yağışlı bir hafta sonuna doğru giderken PetkimTrek olarak Dededağ etkinliği yapmayı kararlaştırdık. Rehberimiz Zafer Gürhan rotayı Ovacık üzerinden “Çaldede” zirve ve Parsa diye belirledi. Neticede öğle molası verdiğimiz 1400 metre yüksekliğindeki Dededağ zirvesinden itibaren molasız 1200 metre iniş yaparak, toplamda 19 kilometreyi 7.5 saatte yürüdük.

[Yazının tamamı burada]

Yoğurtçu Kalesi – 28 Ocak 2018

İdadik programında Yoğurtçu Kalesi’ne bir yürüyüş yapıldığını görünce, adını duyduğum ama bugüne kadar gidemediğim bu kaleyi görmek istedim. Fotoğraflarından bir zamanlar oldukça görkemli bir kale olduğu kestirilebilen Yoğurtçu Kalesi, Selçuklular zamanından itibaren yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri yapımından imalathane ve depo olarak kullanıldığı için sonraki yıllarda bu isimle anılmış. Aslında tarihi konusunda fazla bilgi yok. Sadece bazı bilim adamlarının tahminlerini bulabiliyoruz netteki kayıtlardan.

[Yazının tamamı burada]

Yağmur Ensemizde, Gaziemir’den Trazlı ve Balçova’ya Yürüdük – 21 Ocak 2018

 

Yürüyüşe başladığımızda yağmur ince ince yağıyordu. Gaziemir İzban durağından itibaren meydana kadar yürürken yağmurun ilerki saatlerde şiddetlenebileceğini düşünüyorduk. Ama öyle olmadı, hiç sağnağa dönmedi, hep kibarca kendini hatırlattı. Arada bulutlar açıldı, hatta güneş dahi çıktı. Neticede Trazlı üzerinden Balçova’ya kadar yağmur ensemizde, keyifli bir yürüyüş yaptık.

[Yazının tamamı burada]

ÇATALKAYA ZİRVESİNDE 2018 SİFTAHI! – 7 Ocak 2018

Topluca Çatalkaya gözetleme kulesine doğru yoldan tırmanışa geçiyoruz. Hava çok açık olduğundan buradan görünen panoramik manzara çok güzel; en sağda körfezin en diplerinden soldaki Urla iskele taraflarına kadar mahalleler iyice seçiliyor. Karşımızda Gediz Deltası ile Karşıyaka mahalleleri de oldukça net gözüküyor. Hem tırmanıyoruz hem de manzarayı seyrediyoruz, arada fotoğraf çekiyoruz.

[Yazının tamamı burada]