Şakran Sakartepe’ye Bahar Turu – 25 Mart 2012

Bu Pazar İdadik A ve B yürüyüşçüleri 27 katılımcı Şakran tepelerinde Sakartepe’ye doğru yürüyüş yaptık. Aşağı Şakran Köyü’nde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra hemen köyün üst kısmından ormana girdik. Hedefimiz, Kuzey’de ormanın yeşil örtüsünden başını kaldırıp kendini gösteren Sakartepe! Doğada fazla kalmak için yolumuzu uzatarak, adeta kulağı tersten göstermek gibi, Sakartepe arkasındaki daha yüksek ormanlık tepeye tırmandıktan sonra Sakartepe’ye geçeceğiz.

Hava çok güzel, ılık ve güneşli. Zemin yumuşak ve çoğunlukla ormanda içinden yer yer de çiçekli bölgelerden geçiyoruz. Yükseldikçe arkamızda Şakran  Koyu tüm güzelliği ile izleniyor. Ancak hava puslu olduğundan fotoğraf için yeterince net değil. Gene de sık sık fotoğraf çekiyoruz.

Orman içinde kuş sesleri çok güzelMOV01974, çiçekler çok güzel. Zaten bu bahar aylarında İzmir’in heryeri güzel. Sıcaklar bastırınca doğal olarak bu yeşillikler solacak, çiçekler kuruyacak diye üzülüyoruz. Fotoğraflarını çektiğimiz için teselli buluyoruz. Özellikle renk renk laleler, bir de papatya tarlaları..

Saat 14 gibi Sakartepe’ye ulaşıyoruz. A Gurubu da biraz evvel zirveye gelmişler, kümeler halinde dinleniyorlar. Biz de fotoğraf çekindikten sonra molaya geçtik. Ayşen’le zirve kayacıklarına sırtımızı verip  çimenlere uzanıyoruz. Güneş içimizi ısıtıyor, hafif serin tatlı bir esinti, manzara muhteşem: Solda Şakran koyları, sağda alabildiğine Bakırçay deltası. Uzaklarda Çandarlı Seyrattepe ve Bergama Kozak silsileleri puslar içinde kendini gösteriyor.MOV01998

Moladan sonra hep birlikte fotoğraf çekindikten sonra topluca inişe geçiyoruz. Bu defa karşımızdaki manzarayı görerek yürüyoruz. Yeşil çimenli patikalardan, çiçekleri açmış meyve bahçelerinden geçerek kolaylıkla anayoldaki Kazıkbağları bölgesinde bekleyen taşıtlarımıza ulaşıyoruz. Şakran deniz kenarında çay kahve bira içerek deniz havası aldıktan sonra İzmir’e dönüşe geçiyoruz.

Bu güzel etkinlikte çektiğim fotoğraflardan seçtiklerimi aşağıdaki  linkten izleyebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki fotoğrafları, herhangi birine tıklayıp, açılan penceredeki veya klavyeniz üzerindeki ok işaretleri yönünde izleyebilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Mesajınız

 harf daha yazabilirsiniz.