Genel Kategorisi Yazıları

  BİR TUTKUMDUR SİNEMA, ANKARA YENİMAHALLE’DE BAŞLADI!

  Bana lise çağlarımda sinemayı sevdiren yerdir Yenimahalle Alemdar Sineması(yanda bugünkü hali). Her sabah önünden geçerken Cumartesi izleyeceğim filmin afişlerine, fotoğraflarına bakardım hayran hayran. Ne kadar mutlu olurdum sinemaya gidebildiğim için o zamanlarda, kolayca anlatamam. Bir hafta boyunca hayalini kurduğum o anları hiç unutmuyorum. 

   

  [Yazının tamamı burada]

  BAMYA YEMEĞİ İLE TANIŞMAM

  Sene 1971, üniversitede son yılıma geçmişim ve okul kontenjanından kura sonucu seçildiğim Nazilli Basma Fabrikası’nda mühendislik stajımı yapıyorum. Hatırladığım kadarıyla staj süresi bir aydı. Bu süre içinde oturup kaleme alınacak birkaç anım oldu. Şimdi ilk olarak bamya ile tanışma öykümü anlatacağım.  Bamya bizim evde tercih edilen bir sebze yemeği değildi. Hatta neredeyse hiç yapılmazdı diyebilirim. Annem hazırladığında da […]

  [Yazının tamamı burada]

  SOLO: Bir Uzay Westereni(A Star Wars Story) – 5 Haziran 2018

  İflah olmaz Star Wars hayranları için Jedi, Sith, Force ve Dart Vader eksikliği hissedilen ve Han Solo ile Chewy’yi anlatan kaçma-kovalamaca dolu bir “action” Star-Wars izledik. Can’ın dediğin gibi kaliteli bir Show ve müzik enfes.

  [Yazının tamamı burada]

  Can’ın Son Filmi: Son Jedi(The Last Jedi) – 17 Aralık 2017

  Baştan yazayım, Son Jedi güzel bir filim. Hatta baya güzel bir filim; öyle ki, neredeyse 3 saate yakın oturduğumuz koltukta hiç sıkılmadık. Aksine zaman su gibi aktı, film bitti ve salondaki diğer 2 çift ayrıldıktan sonra Can’ın adını da görüp sinemadan ayrıldık.

  [Yazının tamamı burada]

  ÖZÜM ve ANDREW’in Düğün Kutlaması – 7 Ekim 2017

  Sevgili Yeğenim Özüm Yüksel ve Andrew C.Riehm, evliliklerini, Tennessee Knoxville’deki Riehm’lerin evindeki temsili nikah töreni ve düğün yemeği partisi ile kutladılar. Ben Türkiye’deki düğün kutlamasına katılmayı tercih ettiğimden Türkiye’den giden gurubu İzmir’den uğurladım. Ayşen düğünde çocuklarını ve torunlarını görme aşkıyla adeta uçarak gitti!

  [Yazının tamamı burada]

  MİNERAL, Ankara’da Bir Değerli Taş Merkezi – 8 Eylül 2017

  13Ankara’da öncelikle ziyaret edilecek 2 nokta olan Anıt Kabir ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden sonra, 3. sırada Mineral gelir; bence.. ‘Nedir Mineral?’ derseniz, Enerji Bakanlığı Maden Dairesi Reisi Mete Arıkan’ın emeklilik uğraşı olan değerli taş mağazası!

  [Yazının tamamı burada]

  AKDENİZ BİSİKLET TURU WHATSAPP MUHABBETLERİ – 17 Nisan / 31 Mayıs 2017

  Arif’ Sezgin ile birlikte 1972 yılı yazında gerçekleştirdiğimiz “Akdeniz Bisiklet Turu” etkinliğimizin anılarını 28 Şubat 2014 tarihinde yazmıştım. Ünivesite mezuniyetimiz şerefine bir anı olsun diye bisikletle Mersin’den yola çıkıp ve aslında  bitiremediğimiz Mersin-Marmaris parkurunda yaşadıklarımızdan hatırladıklarıma Arif’in hatırladıklarını da eklemek istemiştim. Arif bir türlü fırsat bulup bunu yapamadı. Bunun üzerine Fakülte arkadaşlarımızla oluşturduğumuz WhatsApp gurubumuzda bir bahane ile konuyu gündeme getirdim. Başta Arif olmak üzere arkadaşlarımla bir çok yazışma yaptık.  Bazı konularda anılarımızda çelişkiler olduğunu gördük. Ama neticede Arif’i, Akdeniz Bisiklet Turu ile ilgili hatırladıklarını kaleme aldırmış oldum. Ancak gördüm ki Arif, bu etkinlik ile bizim ortak başka etkinliklerimizi birbirine karıştırmış!

  [Yazının tamamı burada]

  DİKKAT: FOTOĞRAF ALBÜMLERİMİ ARTIK DAHA RAHAT İZLEYEBİLİRSİNİZ!

  Merhabalar, Bir süredir yazılarımın sonunda verdiğim fotoğraf albümlerindeki izleme sorunları giderilmiştir. Bu nedenle artik fotoğrafları daha rahat izleyebilirsiniz. Sevgiler, saygılar.. Aşağıdaki resimlerde deneme yapabilirsiniz.

  [Yazının tamamı burada]

  Birleşik Devletler’e İlk Seyahatimiz: SAN FRANSİSKO

  223292MONTEREYABD’ye ilk seyahatimiz(15 Şubat 2001 / 7 Mart 2001), o sıralarda San Fransisko Kaliforniya Üniversitesi Börkli’de mastırını bitirmekte olan Ayşen’in Ablasının büyük kızı Elif’in bize hazırladığı bir tatil programına katılmamızla oldu. Ayla Abla Ankara’dan, biz Ayşen’le İzmir’den gelip İstanbul’da buluştuk. Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan Cem ve Can, bizi havalanında karşıladılar. Birlikte akşam yemeği yedik ve ABD’ye uçmadan önce oğullarımızla görüşmüş olduk. O sırada nereden bilebilirdik ki onlar ileride ABD’ye yerleşecekler ve torunlarımız da ABD vatandaşı olacak!

  [Yazının tamamı burada]

  GÜNEŞ ISI PENCERESİ (GIP) – 28 Ocak 2016

    GIPPPPP Güneş Isı Penceresi, evlerin ısıtılmasına yardımcı olmak için Güneş enerjisinden yararlanmak üzere tasarlanmış bir sistemdir. Amaç, her türlü maddi kaynaklı ısıtma sistemlerinin tüketimini azaltarak,  doğada varolan enerjiden yararlanmaktır. Benzer birçok başka projelerle mukayese edildiğinde bu sistem, son derece sade ve dolayısı ile ekonomik bir tasarım olduğundan, dar bütçelerle karşılanabilecek bir yatırımdır.

  [Yazının tamamı burada]