NİŞAN YÜZÜKLERİMİZİ BİR PASTANEDE TAKTIK (E) (5 Aralık 1975)

Nişanlanmak çiftin özel kararıdır ve birbirlerine evlilik sözü vererek nişan yüzüklerini kendileri takarlar. Bu birliktelik evlilikle neticelenme aşamasına geldiğinde, nikah törenine karar verilerek bütün dostlar davet edilir. Böyle düşünüyorduk Ayşen’le ve böyle de yaptık.

Nişan törenimizden malesef hiç bir fotoğrafımız yok, bu nedenle sadece yazacağım:

1975 yılı başlarında Ankara’da başlayan arkadaşlığımızı, yıl sonuna doğru herkese duyurmak için yüzük takmaya karar vermiştik. Bu amaçla Aralık ayında maaşlarımızı alınca Kızılay’da bir kuyumcuya gittik. Ayşen çok zarif ve ince yüzükler seçti. Tezgahtar yüzüklerin içine hangi tarihin yazılacağını sorduğunda “Bugün” demiştim: 3 Aralık 1975.

Yüzükler hazırlanıp geldiğinde ben hemen oracıkta takmak istemiştim ama Ayşen bana engel oldu. Bir tören düzenlemeyeceğimizi düşünmüştük, ama bu elbette bu kadar basit olmazdı!

Ertesi gün güzel bir film gösterimi için sinemaya gitmeyi planlamıştık. Film başlayınca cebimden kutuyu çıkarıp tekrar yüzükleri takmak istedim, Ayşen gene engel oldu.

Sonraki gün Ayşen’in o sıralarda ikamet ettiği Gaziosmanpaşa’daki evine yakın ve sık sık gittiğimiz pastanede buluştuk. Her zamanki gibi siparişlerimizi verdik ve uygun bir zamanda masanın altında yüzükleri parmaklarımıza taktık!

Bunun ne kadar heyecan verici bir şey olduğunu anlatmama gerek yok. Minicik yüzükler müthiş bir enerji yayıyordu sanki ve biraz mahçup elimizi ortalığa çıkarabildik.

Pastanede yeme ve içmeler bittikten sonra, hesabı ödemek için kasaya gittiğimde pastanenin sahibi olduğunu sandığım kasiyer hesabı aldıktan sonra ”Tebrik ederim” dedi. Bunu farkedebidiklerine ne kadar şaşırdığımı bilemezsiniz!

Daha sonra pastaneden çıkarken de koşup kapıyı açtığını hatırlıyorum. Ertesi gün ikimiz de işyerlerimizde tebrikleri kabul ettik. Bundan sonrası yaklaşık yarım sene süren evlilik hazırlıklarıyla geçmişti.

Ayşen’le çok sık gittiğimiz Ankara Gaziosmanpaşa Mahallesi’ndeki Papazın Bağı, nişan yüzüklerimizi taktığımız pastaneye çok yakındı.

WE WEARED OUR ENGAGEMENT RINGS IN A PATISSERIE

Getting engaged is a couple’s private decision and they wear engagement rings themselves, promising each other marriage. When this partnership goes to marriage, the wedding ceremony is decided and all friends are invited. That’s how we thought with Ayşen, and that’s what we did.

Unfortunately we don’t have any photos of our engagement ceremony, so I’ll be just writing:

We decided to wear a ring to announce our friendship which started in Ankara in early 1975, towards the end of the year. For this purpose, when we got our salaries in December, we went to a jeweler in Kızılay. Ayşen chose very elegant and thin rings. When the clerk asked what date would be written inside the rings, I said “Today”: December 3,1975.

When the rings were prepared and arrived, I wanted to wear them right there, but Ayşen prevented me. Thought we weren’t going to hold a ceremony, but it wouldn’t be so prosaic of course!

The next day we had planned to go to the cinema for a good movie screening. When the movie started, I wanted to take the box out of my pocket and put on the rings again, Ayşen stopped it again.

The next day, we met at the patisserie where we frequently visited, close to Ayşen’s house in Gaziosmanpaşa, where she lived at that time. We ordered as usual and at a convenient time we wore the rings on our fingers under the table!

I don’t need to explain how exciting this is. The tiny rings seemed to radiate great energy and we were a little embarrassed to get our hands around.

After eating and drinking at the patisserie, in order to pay the bill I went to the cashier that I thought was the owner of the patisserie, after paying the bill, he said, “Congratulations.” You don’t know how surprised I was, when they realized this!

Later, I remember while we were leaving the pastry shop, he ran and opened the door. The next day, we both accepted congratulations at our offices. After that, about half a year passed with preparations for marriage.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir