MANİSA SEYİR YERİ’NDEN SPİL DAĞI ve İZMİR YAKAKÖY’E YÜRÜYÜŞ (9 Şubat 2020)

Çok soğuk bir günde Manisa’yı tepeden gören Seyir Yeri noktasından başlayıp Spil dağından geçerek, İzmir Yakaköy’e kadar yürüdük. Toplamda 25 km’ye varan ve 10 saate yakın süren yürüyüşün 7,5 saatini hep karda yürüdük. Patikalar kar altında kaldığı için doğaçlama yürüdük ve kimi zaman kara battık, kimi zaman balkanlardan geçmek zorunda kaldık. Bu durum hızımızın yavaşlamasına sebep olduğundan, geceye kalmamak için Karlık Tepesi’ne çıkmadan devam ettik yolumuza. Bir şeyler yemek için durduğumuz sırada Saat 13:00’ü geçtiği halde daha yürüyüşün yaklaşık beşte birini(4.13km) yapmıştık diyebilirim.

Öğle molasını 45 dakika kar üstünde kullandık ve karda oturmamayı tercih ettiğim için 723. Sandviçimi(!) ayakta yedim. Bilge Rehberimiz Zafer Gürhan gene yaptı yapacağını, ev yapımı muhteşem kırmızı şarabından bana üç bardak düştü!

Gökyüzü pırıl pırıl güneşli, çevremizdeki manzara harika; hani şu İzmirlilerin bayıldığı karlı kartpostal manzaraları. Gel gör ki hava çok soğuk. Sıcaklık hep eksi derecelerdeydi; bir iyi tarafı vardı bunun, üstümüz başımız paçalarımız kar erimediği için hiç ıslanmadı!

Bugün PetkimTrek olarak 12 kişiyiz: Zafer, Atalay, Çetin, Ergün, Ferda, Gökhan, Mehmet Ali, Murat, Orhan, Süha, Şinasi, Ömer. Beş arkadaşımız Afrika’nın en yüksek noktası olan Klimanjaro’ya çıkmak için Afrika’dalar. Henüz onlardan bir haber almadık ama güzel bir etkinlik yapacaklarını umuyoruz.

Karda tırmanış, arkasından inişte gene yer yer dizboyu karda yürümek oldukça yordu dizlerimi. Özellikle iniş rotalarında bir problem yaşamamak için çok dikkatli adım attım ve çoğunlukla geriden grubu takip ettim. İyice karanlığa kalmamak için mola vermeden yürüyoruz. Zaman zaman su içme duruşları yaparak nefesleniyoruz.

Girdiğimiz rota Çörçör tepesine gelmeden bizi Spil Atalanı’na giden asfalt yola çıkardı. Buradaki araç trafiği inanılmazdı: Gidenler dönenler, yol kenarına park eden araçlar; yürümekte zorlandık adeta. Kimileri mangal yapıyor, kimileri kartopu oynuyordu;  bütün İzmir burada sanki, ve de Manisa tabii ki!

Neyse ki bir süre sonra Çörçör’e giden toprak yola saptık. Toprak dediysem, karla kaplı tabii ki; ama şükür ki araç ve insan curcunası yok, gene doğayla başbaşa kalmak çok iyi geldi.

Önce eski Çörçör Gözetleme Kulesi yanından geçtik, sonra yeni Çörçör Gözetleme Kulesi yakınından. Ondan sonrasında iyice aşağılarda karın yok olmasıyla çamur içinde kalan toprak yollardan uzun süren bir başka etkinlik başladı sanki. Yürüyoruz yürüyoruz, bir türlü 700 metrelerin altına inemiyoruz. Ne zaman arkamıza baksak, Çörçör kulesi ensemizde!

Hava kararmaya yakın hala çamurlu yollardan yürüyoruz. Çevreye inşa edilecek olan RES’ler  için hazırlanmış geniş yollar, patikaları ve çevreyi de oldukça değiştirmiş. Zaman zaman kararsızlıklar yaşadık. Hava kararmaya yakın dijital cihazlarımızla rota görüşmeleri yaptık. Ama sonunda hep rehberimizin söylediği yolu tercih ederek yürüdük. Yolu uzattık mı kese mi yaptık bilemiyorum ama sonunda hiç görmeyecekmişim gibi düşündüğüm evlerin ışıklarını görmeden, köyün çıkışında park ederek bizi bekleyen aracımızın farlarını gördük nihayet.

Aracımıza yerleştikten sonra, köyde oyalanmadan İzmir’e doğru yol aldık. Sabah 9:25’den 19:21’e kadar süren zorlu ve uzun bir etkinliği kazasız belasız bitirmenin keyfi ile sızlayan bacaklarımızı sırtımıza vurup evlerimize yöneldik!

Bu etkinlikte çektiğim fotoğraflardan ve arkadaşlarımın medyada paylaşılan fotoğraflarından seçtiklerimle hazırladığım albümü aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.  

Not: Aşağıdaki fotoğrafları herhangi birine tıklayıp, açılan penceredeki veya klavyeniz üzerindeki ok işaretleri yönünde izleyebilirsiniz.

MANİSA SEYİR YERİ’NDEN SPİL DAĞI ve İZMİR YAKAKÖY’E YÜRÜYÜŞ (9 Şubat 2020)” hakkında 2 yorum

  1. Hislerimize tercüman olduğun ve yazılı hafızamıza eklediğin sayfa için teşekkür ederim emeğine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir