Hatundere’den Dumanlıdağ Zirve ve Çukurköy – 20 Ocak 2019

Çevremizdeki bütün dağların zirvelerini karla kaplayan soğuk ve yağışlı günlerden sonra, nispeten daha yumuşak ama gene yağışlı ve serin bir havada PetkimTrek’le Dumanlıdağ zirvesine çıkmaya karar verdik. Bilge rehberimiz Zafer Gürhan, rahatsızlığı nedeniyle aramızda olamadığından bugün grup yöneticimiz Mehmet Tural rehberliği üstlendi.

Etkinliğe Hatundere köyünden başlayacağımız için belirlenen buluşma noktamız Menemen İzban istasyonunda toplam 11 kişi olduk. Burada ihtiyacı olanlar sabah kahvaltısı yaptı ve yağışlı havaya uygun olarak kıyafetlerini ayarladılar.

Hatundere Köyü içinde aracımızdan inip Saat:9 gibi yürüyüşe başladığımızda, hava açık ve yağış yoktu. Köyün çamurlu sokaklarından ilerleyip güney çıkışındaki köprüden geçerek yoldan yürüyüşe devam ettik. Doğu istikametinde tam karşımızdaki Dumanlıdağ yükseltileri geçit vermez bir duvar gibi duruyordu. Tepesinde her zamanki gibi bulutlar uçuşuyordu. İlk anda yakında gibi duran bu silsilelerin yürüdükçe uzaklaşacağını biliyorduk!

Bir süre sonra yoldan ayrılarak rotamız istikametindeki patikalardan yükselmeye devam ettik. Çok geçmeden yağmur inceden inceden başladı. Yağış hazırlıklarını başlangıçta yapmayanlar da yağmura karşı kuşandıktan sonra hep birlikte ve nispeten yavaş bir tempoyla çıkışı sürdürdük. İlginçtir ki(aslında çoğumuzun bildiği gibi) biz ilerledikçe, yükseldikçe Dumanıdağ zirveleri uzaklaşıyordu sanki! Ancak, arada geriye dönüp Hatundere taraflarına baktığımızda aslında epeyce yol aldığımızı fark edebiliyorduk.

Yağmur şiddetli yağmadığından, hatta zaman zaman sadece güneyden esen rüzgârla kaldığımızda sık sık fotoğraf çekme imkanı buldum. Bu şekilde yükselmeyi sürdürürken rota üzerinde bazı düzlük yeşil alanlarda kısa nefeslenme molaları verdik. Çevremizde hiç çiçek yoktu ama, zeminin yemyeşil çimenle kaplı hali, doğanın aslında bahara hazır olduğunu gösteriyordu.

Rüzgâr santrallarının kanat seslerini duymaya başladığımız yüksekliklerde diklik iyice arttı. Bir yandan nispeten sert rüzgâr ve ince yağmur, bir yandan zeminin zaman zaman kaygan olması nedeniyle, bu noktadan itibaren dağınık bir şekilde tırmanmayı sürdürdük. Bazı arkadaşları çok yukarılarda, bazılarını da aşağılarda görerek devam ettim.

Rotamız hizasında en yukarıdaki Rüzgâr Santralı’nın olduğu noktaya ulaştığımda zirvedeki gözetleme kulesini göreceğimi biliyordum. Hatta epeyce uzakta olacağını sanıyordum. Neyse ki oraya vardığımda, kulenin düşündüğümden çok daha yakında olduğunu görerek, hoş bir sürpriz yaşadım. Bu anda harabe halindeki gözetleme kulesi sisler içinde pek güzel gözüküyordu doğrusu!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı DSC07923-2-665x470.jpg

Zirvedeki bir büyük kayanın kuytusuna benden önce gelen arkadaşlarıma bu anımı zevkle açıkladım. Bugüne kadar 16 defa Dumanlıdağ zirvesine çıkmıştım, ama zirvenin hemen yakınına ulaşan bu rotayı daha önce denememiştim. Birkaç tane zirve fotoğrafı çektikten sonra, arkadan gelenlerle ayni kayanın kuytusunda toplaşıp, öğle molası verdik.

Zirvede yağmur yoktu ama, rüzgâr üşütüyordu. Bu nedenle öğle molasını çok uzatamadık ve bu defa güneye doğru yönelerek inişe geçtik. Birkaç arkadaşımız patikalardan kestirme yaparak Çukurköy’e daha çabuk ulaşmayı planladı. Diğerleri ile hep birlikte rüzgâr santralleri için açılan yola ulaştık. Sonrasında hep yoldan devam ederek, güneşin de kendini göstermesiyle iyice yumuşayan havada, Çukurköy’ü ve çevredeki güzel manzaraları seyrederek yürüdük.

Bizi Şehre götürecek aracımızın randevu saatine epeyce zaman olması nedeniyle, yürüme mesafesinin uzayacağını bilerek araç yolundan virajları dolana dolana köye ulaştık. Böylece toplamda yaklaşık 7 saatte 13.5 kilometrelik ve 1000 metre tırmanışlı bir etkinlik yapmış oluyorduk.

Bugün dizlik kullanmadım; dizimin iyileştiğine güvenim arttı. Köydeki taş caminin bitişiğindeki bir kahvehanenin açık kısmında aracımızı beklerken, sohbet edip günü değerlendirdik .

Bu güzel etkinlikte çektiğim fotoğraflardan ve arkadaşlarımın medyada paylaşılan fotoğraflarından seçtiklerimle hazırladığım albümü aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz..

Not: Aşağıdaki fotoğrafları herhangi birine tıklayıp, açılan penceredeki veya klavyeniz üzerindeki ok işaretleri yönünde izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir